2. Ulusal Açık Erişim Çalıştayı İYTE'de

08/10/2013 Görüntülenme Sayısı: 3590

Kamu kaynaklarıyla desteklenen bilimsel yayın ve veriye herkesin ücretsiz olarak erişebilmesi; bu yayın ve verinin kurumsal dijital arşivler aracılığıyla erişime açılması ve bunun için gereken politika, strateji, mevzuat ve açık erişim alt yapısını tartışmak amacıyla düzenlenen 2. Ulusal Açık Erişim Çalıştayı, 21-22 Ekim 2013 tarihlerinde İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü ev sahipliğinde Kütüphane Gösteri Merkezi'nde gerçekleştirilecektir.

Etkinlik Adı: 2. Ulusal Açık Erişim Çalıştayı

Tarih: 21-22 Ekim 2013

Yer: İYTE Kütüphane Gösteri Merkezi

Web sitesi: http://www.acikerisim.org

Program: http://www.acikerisim.org/program/

Kayıt Formu: http://www.acikerisim.org/kayit/

İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü’nde yapılacak olan 2. Ulusal Açık Erişim Çalıştayı’nda; önemli yayınevlerinin açık erişim konusundaki stratejilerine ve yaptıkları çalışmalara yer verilecek, akademisyen gözüyle açık erişim olgusu incelenecek, mevcut açık erişim kaynaklarının neler olduğu ve bunlardan nasıl yararlanılabileceğine ilişkin bilgilendirme yapılacak, açık erişim konusunda çeşitli uygulamalar anlatılacak, “araştırma verisi ve açık veri” konuları üzerinde durulacak, ülkemizdeki en önemli fon sağlayıcı TÜBİTAK’ın açık erişim konusuna bakışı ve bu konuda yaptıkları çalışmalar hakkında bilgilendirme yapılacaktır.

21-22 Ekim 2013 tarihlerini de içine alan hafta, aynı zamanda tüm Dünyada Açık Erişim Haftası kapsamında çeşitli etkinliklerle kutlanacaktır.

Tüm araştırmacı, akademisyen ve öğrencilerimiz “2.Ulusal Açık Erişim Çalıştayı”na davetlidir.