6. Ulusal Açık Erişim Konferansı ve OpenAIRE2020 Çalıştayı Davet

06/10/2017 Görüntülenme Sayısı: 1881

Açık erişim, açık veri ve açık bilim konularında ülkemize liderlik eden İYTE, aynı zamanda bu konuda bir Avrupa Projesi ortaklığı yapmaktadır. AB UFUK2020 Programı kapsamında OpenAIRE2020 projesinin ortağı olan İYTE Kütüphanesi’nin organizasyonunda yer aldığı “6. Ulusal Açık Erişim Konferansı ve OpenAIRE2020 Çalıştayı” na tüm İYTE'liler davetlidir.

6. Ulusal Açık Erişim Konferansı (AE2017) ve OpenAIRE2020 Çalıştayı  İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü (İYTE), TÜBİTAK, Anadolu Üniversite Kütüphaneleri Konsorsiyumu (ANKOS) ve Hacettepe Üniversitesi işbirliği ile 24-26 Ekim 2017 tarihleri arasında İYTE ev sahipliğinde Ege Üniversitesi Atatürk Kültür Merkezi’nde (İzmir) gerçekleştirilecektir.

“Daha İyi Bir Gelecek İçin Açık Bilim”  teması ile düzenlenen 6. Ulusal Açık Erişim Konferansı OpenAIRE2020 Projesi kapsamında açık veri konusunu içeren ulusal bir çalıştayla bağlantılı olarak gerçekleştirilecektir. Yurt içi ve yurt dışından alanında uzman ve saygın konuşmacıların yer alacağı bu konferans; açık bilim, açık erişim ve açık veri konularında önemli bir kilometre taşı olacak şekilde planlanmıştır. Çok farklı alanlardan konuşmacılarla açık bilim, açık erişim ve açık veri farklı yönleri ve farklı bakış açıları ile tartışılacaktır. Konferansta aşağıdaki başlıklar üzerinde durulacaktır:

1. Açık Bilim ve Açık Erişim Uygulamaları İçin Gereken Politika, Strateji, Mevzuat, Standart ve Yazılım Alt Yapıları

2. Açık Bilime Doğru Araştırma Verilerinin Yönetimi ve Kütüphaneler

3. Yeni Nesil Kurumsal Arşivler

4. İş Dünyasının Gözünden Açık Bilim

5. Ufuk2020 Açık Araştırma Verileri Yönetimi Pilot Uygulaması

6. OpenAIRE Servis ve Hizmetler

7. Türkiye’de Açık Bilim, Neredeyiz?

8. Açık Eğitim Kaynakları

Konferans ile ilgili önemli hususlar:

  • Hem  organizasyonun (yaka kartları, yemek vs.) sağlıklı yapılabilmesi hem de güvenlik tedbirleri nedeniyle katılımcıların kayıtlarını konferans web sitesi üzerinden yapmaları son derece önemlidir. Son kayıt tarihi 16 Ekim 2017’dir.
     
  • 26 Ekim 2017 tarihinde ücreti katılımcılar tarafından karşılanmak üzere isteyenlerin katılabileceği Efes-Meryem Ana-Şirince turu düzenlenmiştir. Turla ilgili detaylara ve ön kayıt formuna konferans web sitesinden ulaşabilirsiniz. Katılmayı düşünenlerin sosyal program ön kayıt formunu doldurmalarını rica ederiz. http://ae2017.acikerisim.org/sosyal-program/ 

Konferans Web Sitesi: http://ae2017.acikerisim.org/ 

AE2017’nin gerçekleştirileceği tarihleri de içeren 23-29 Ekim 2017 haftası, aynı zamanda tüm dünyada Açık Erişim Haftası kapsamında “Open in Order To…” teması ile çeşitli etkinliklerle kutlanacaktır.