7. Ulusal Açık Bilim Konferansı ve OpenAIRE Advance Çalıştayı

07/11/2019 Görüntülenme Sayısı: 713

Açık erişim, açık veri ve açık bilim konularında ülkemize liderlik eden İYTE, aynı zamanda bu konuda bir Avrupa Projesi ortaklığı yapmaktadır. H2020 kapsamında OpenAIRE Advance projesinin ortağı olan İYTE Kütüphanesi’nin organizasyonunda yer aldığı "7. Ulusal Açık Bilim Konferansı ve OpenAIRE Advance Çalıştayı" na tüm İYTE'liler davetlidir.

"7. Ulusal Açık Bilim Konferansı ve OpenAIRE Advance Çalıştayı" İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü (İYTE) ev sahipliğinde YÖK, TÜBİTAK ve Hacettepe Üniversitesi işbirliği ile 19-20 Kasım 2019 tarihleri arasında Ege Üniversitesi Atatürk Kültür Merkezi, Konak, İzmir’de gerçekleştirilecektir.

“Sürdürülebilir Açık Bilim ve Açık Bilgide Eşitlik” teması ile düzenlenecek olan 7. Ulusal Açık Bilim Konferansı ve OpenAIRE Advance Projesi Çalıştayı etkinliğinin amacı açık erişim, açık bilim ve açık veri konularında farkındalık yaratmak ve Türkiye’de açık bilim politika, strateji, mevzuat, alt yapı ve hizmetlerinin Avrupa Birliği (AB) ile uyumlu olmasına destek vermek; ülkemizde özellikle YÖK ve TÜBİTAK Başkanlıkları tarafından yapılan ve planlanan çalışmalar konusunda bilgi paylaşımında bulunmak, gelinen noktaları tüm paydaşlarla değerlendirmektir.

Konferans ile ilgili önemli hususlar:
  •   Organizasyonun (yaka kartları, yemek vs.) sağlıklı yapılabilmesi için katılımcıların kayıtlarını konferans web sitesi üzerinden yapmaları son derece önemlidir. Son kayıt tarihi 10 Kasım 2019, Pazartesi günü Saat:17:30'a kadardır.

  •     "7. Ulusal Açık Bilim Konferansı" 20 Kasım 2019 tarihinde gerçekleştirilecektir. Konferansın ilk günü olan 19 Kasım 2019, Salı günü aşağıdaki konularda çalıştaylar yapılacaktır. Kayıt formunu doldururken 19 Kasım 2019 tarihinde gerçekleştirilecek olan çalıştaylara katılıp katılmayacağınız bilgisi ayrıca sorulmaktadır. 

  1. Araştırma Veri Yönetimi, Açık Lisanslar ve OpenAIRE Veri Hizmetleri

  2. OpenAIRE Hizmetleri ve İYTE Uygulaması

  3. DSpace Çalıştayı

  • 21 Kasım 2019, Perşembe günü taleplere bağlı olarak gerçekleştirilebilecek olan 3 farklı sosyal programa ilişkin bilgileri konferans web sitesinde bulabilirsiniz. Katılmayı düşünenler ön kayıt formunu doldurabilirler.

Konferans Web Sitesi: http://ab2019.acikbilim.org/
 
ab2019@iyte.edu.tr adresinden konferans ile ilgili sorularınızı bize iletebilirsiniz.