De Gruyter e-Kitap, e-Dergi Koleksiyonları ve Veri Tabanları Deneme Erişimi

08/03/2018 Görüntülenme Sayısı: 3177

 

De Gruyter'den günümüzde gittikçe önem kazanan Nanoteknoloji alanındaki araştırmalara büyük katkı sağlayacak olan "De Gruyter Nano Database"Mimarlık alanında en önemli yayınevlerinden Birkhauser'ın içeriğinden oluşan "Bulding Types Online Database" ve Kimya alanındaki standartları içeren "IUPAC Standards Online" veri tabanları, De Gruyter dergi koleksiyonu ve De Gruyter e-book koleksiyonu 31 Mayıs 2018 tarihine kadar deneme erişimine açılmıştır.

 

De Gruyter Nano Database, Nanoteknolojiyle bağlantılı tüm alanlardaki - fizik, kimya, mühendislik, tıp gibi araştırma sonuçlarına hızlı bir şekilde ulaşmanızı sağlayan bir üründür. Veri tabanındaki bilgi ve içerik De Gruyter tarafından Nanoteknoloji alanında yayımlanmış dergi makalelerinden ve kitaplardan gelmekte olup ayrıca diğer yayınevleri tarafından basılan dergilerde yayımlanan makalelerden alınan bilgilerle de desteklenmiş ve zenginleştirilmiştir. Veri tabanı oluşturulurken Amerika’daki MIT, Kaliforniya Teknoloji Enstitüsü ve Almanya’daki Max Planck Enstitüsü gibi çok önemli kurumlardan gelen alanında uzman editör ve yazarlarla çalışılmıştır. 

Building Types Online Database, Singapor Teknoloji ve Dizayn Üniversitesi’nden Profesor Oliver Hekmann tarafından yayıma hazırlanmış olup mimari açıdan farklı yapı çeşitlerini inceleyen bir veri tabanıdır. Bu veri tabanında müzeler, okullar, ofis ve işyerleri, kütüphaneler, endüstriyel amaçlı kullanılan binalar gibi farklı yapı tiplerinin iç ve dıştan fotoğrafları ve teknik çizimleri, bilgisayar grafikleriyle desteklenmiş olup ayrıca her yapının özellikleriyle ilgili konu bazlı tezler ve makale/araştırma yazılarına linkler mevcuttur. Veri tabanı toplamda 900’den fazla araştırma çalışması, 130’dan fazla tematik/konu bazlı makale, 2200 resim ve 5500 plan içermektedir. 

 

IUPAC Standards Online, 1960’dan beri IUPAC in Pure and Applied Chemistry adlı resmi dergisinde yayınlanmış standartları toplayarak bir araya getiren, bu standartlara  erişimi kolaylaştıran ve alanında tek olma özelliği gösteren bir veri tabanıdır. IUPAC kimya alanındaki bilim insanları, patent avukatları, toksikologlar, çevre bilimciler, mevzuatla ilgilenenler vb. için uluslararası düzeyde bağlayıcı olan standartları belirlemekten sorumlu organizasyondur. “Standartlar” ise kısaca terimler, standart değerler, yöntemler, bileşim ve malzemeleri adlandırmadaki kurallar, periyodik tablodaki elementlerin isim ve özellikleri ve benzeri pek çok tanımdır. 


De Gruyter e-Dergi ve e-Kitap Koleksiyonuna, De Gruyter Nano Database, Bulding Types Online Database ve IUPAC Standards Online’a Veri tabanları sayfasından erişebilirsiniz.