De Gruyter - Nano Online, Building Types Online ve IUPAC Standards Online Veritabanları Deneme Erişimi

08/11/2017 Görüntülenme Sayısı: 2619

De Gruyter'den günümüzde gittikçe önem kazanan Nanoteknoloji alanındaki araştırmalara büyük katkı sağlayacak olan "Nano Online", Mimarlık alanında en önemli yayınevlerinden Birkhauser'ın içeriğinden oluşan "Bulding Types Online" ve Kimya alanındaki standartları içeren "IUPAC Standards Online" veritabanları  31 Aralık 2017 tarihine kadar deneme erişimine açılmıştır.

Nano OnlineNano teknolojiyle bağlantılı tüm alanlardaki - fizik, kimya, mühendislik, tıp gibi - araştırma sonuçlarına hızlı bir şekilde ulaşmanızı sağlayan bir üründür. Veritabanındaki bigi ve içerik De Gruyter tarafından Nano teknoloji alanında yayımlanmıs dergi makalelerinden ve kitaplardan gelmekte olup ayrıca diğer yayımevleri tarafından basılan dergilerde yayımlanan makalelerden alınan bilgilerle de desteklenmiş ve zenginleştirilmistir. Veritabanı oluşturulurken Amerikadaki MIT, Kaliforniya Teknoloji Enstitüsü ve Almanyadaki Max Planck Enstitusu gibi çok önemli kurumlardan gelen alanında uzman editor ve yazarlarla çalışılmıştır. 

Building Types OnlineSingapor Teknoloji ve Dizayn Üniversitesinden profesor Oliver Hekmann tarafindan yayıma hazırlanmış olup mimari açıdan farklı yapı çeşitlerini inceleyen bir veritabanıdır. Bu veritabanında müzeler, okullar, ofis ve işyerleri, kütüphaneler, endüstriyel amaçlı kullanılan binalar gibi farklı yapı tiplerinin iç ve dıştan fotoğrafları ve teknik çizimleri, bilgisayar grafikleriyle desteklenmiş olup ayrıca her yapınin özellikleriyle ilgili konu bazlı tezler ve makale/ araştırma yazılarına linkler mevcuttur. Veritabanı toplamda 850 den fazla araştırma calışması, 120 den fazla tematik/konu bazlı makale, 1800 resim ve 3500 plan içermektedir. 

IUPAC Standards Online1960dan beri IUPAC in Pure and Applied Chemistry adlı resmi dergisinde yayımlanmış standardları toplayarak bir araya getiren, bu standardlara  erişimi kolaylaştıran ve alanında tek olma özelliği gösteren bir veritabanıdır. 

IUPAC kimya alanındaki bilim insanları, patent avukatları, toksikologlar, çevre bilimciler, mevzuatla ilgilenenler vb. için uluslararası düzeyde bağlayıcı olan standartları belirlemekten sorumlu organizasyondur. “Standartlar” ise kisaca terimler, standart değerler, yöntemler, bileşim ve malzemeleri adlandırmadaki kurallar, periyodik tablodaki elementlerin isim ve özellikleri ve benzeri pek çok tanımdır. 


 "Nano Online",  "Bulding Types Online" ve "IUPAC Standards Online"a Veritabanları sayfasından erişebilirsiniz.