Gazete ve Dergi Veri Tabanı PressReader (Eski İsmi Library Press Display)

27/05/2015 Görüntülenme Sayısı: 4653

Her gün 100 ülkeden, 60 dilde, yaklaşık 3500 günlük gazeteye ve magazin dergisine tam sayfa orjinal  baskısıyla aynı günde erişim imkanı sunan gazete ve dergi koleksiyonu Library Press Display yenilenen ara yüzü ve yeni eklenen özellikleri ile PressReader olarak kullanıma sunulmuştur.

Not: Sol üst köşede bulunan ikon ile  tüm kaynaklara erişebilirsiniz veya sağ üst köşede bulunan arama kutucuğundan istediğiniz arama kelimesi ile tüm gazeteler içinde arama yapabilirsiniz.

Mobil Kullanım: 

Press Reader aplikasyonu sayesinde gazete ve magazinleri Apple, Blackberry, Windows 8 ve Android cihazlarınızdan kullanabilirsiniz. Aplikasyon ile akıllı telefon ya da tabletinize kampüsten indirilen gazeteleri ve magazinleri ne zaman isterseniz offline olarak okuyabilirsiniz.

PressReader veri tabanını mobil cihazınızdan kullanabilmek için izlenecek adımlar;

 • Mobil cihazınızla kampüs içinden internete bağlanınız.
 • Play Store, App Store vb aplikasyon magazanizdan “PressReader” şeklinde arada boşluk bırakmadan arayarak uygulamayı indiriniz 
 • Okumak istediginiz gazeteyi ya da magazini mobil cihazınızaa indiriniz. 
 • İndirmiş olduğunuz gazete ya da magazin dergisini offline olarak okuyabilirsiniz.

Uzaktan Erişim:

 • PressReader veri tabanına kampüs dışından da Mobil Cihazınız ile 7 gün boyunca kesintisiz erişim sağlanmaktadır.
 • Mobil Cihazını ile Uzaktan Erişim için izlenecek adımlar;
 • Mobil cihazınıza “Pressreader” isimli aplikasyonu yükledikten sonra öncelikle kendinize bir kullanıcı adı ve şifre oluşturunuz.
 • Kampüs ağından internete 1 defa bağlandıktan sonra cihazınız otomatik olarak 7 gün boyunca yetkilendirilecektir.
 • Yetkilendirme işlemi ile birlikte kampüs dışında da 7 gün boyunca PressReader veritabanından aktif bir şekilde faydalanabilirsiniz.
 • 7 gün sonunda tekrar kampüs alanına girildiğinde erişim yetkisi otomatik olarak 7 gün daha uzatılacaktır.

Kişisel Hesap Oluşturma

Kendinize olusturmuş oldugunuz kullanıcı adı ve şifre ile favori yayınlarınızı mobil cihazınıza indirebilir ve daha sonra indirmiş olduğunuz bu yayınları okuyabilirsiniz.

Hesap oluşturarak birçok özellige sahip olabilirsiniz.

*Favori makalelerinizi isaretleyip, saklayabilirsiniz.

*Tüm makaleler sosyal medyada paylaşabilir, Evernote ya da Instapaper uygulamaları kullanıyorsanız arşivleyebilirsiniz.

*Herhangi bir tartışmaya katılarak istediğiniz makale yorumlarına ekleme yapabilirsiniz.

*İstediğiniz bir konu ile ilgili bir düşünce oluşturarak , kişisel ağınıza ekleyebilir ve kaç kişinin sizinle aynı fikirde olduğunu gorebilirsiniz.

PressReader Genel Özellikler:

 • Sayfalar tam resimli ve baskılı normal gazete formatında yayımlanmaktadır. Basili gazete sayfalarını çevirdiğiniz gibi elektronik olarak da normal gazetinizi okuyabilirsiniz.
 • 100  ülkede  ve 60 ayrı dilde yayımlanan gazatelerin hepsine bir yerden erişim imkanı sunmaktadır.
 • 90 günlük arşivi sayesinde okuyucular istediği bir konunun son 90 günlük gelişimini araştırıp inceleyebilir.
 • Gazeteler basıma çıkar çıkmaz PressReader'de görüntülenmektedir. Bu sayede günlük gazetelere anında erişim imkanı sunar.
 • Birden fazla dilde görüntülenebilen arayüz, makalenin başka dillere çevirisi ve sesli dinlenme imkanı sağlamaktadır.
 • SmartNavigation sayesinde ilgilendiğiniz haber için RSS FEED düzenleyebilir, makaleyi paylaşabilir hatta uluslarası sosyal ağ sitelerinde fikirlerinizi paylaşabilirsiniz.
 • Kampüs içinden mobil cihazlardan, IP Press Reader aplikasyon aracılığı  ile Press Reader veri tabanına erişim imkanı bulunmaktadır.IP PressReader erişimi Apple, Blackberry, Windows 8 ve Android cihazlardan kullanılabilmektedir.

Hotspot Map:
Bu özellik sayesinde Google Maps üzerinde; yakınınızda bulunan PressReader abone kurumları, bulunduğunuz yere olan mesafeleri ile birlikte görebilirsiniz.
 
Türkçe Ara yüz:
PressReader veritabanı Türkçe Arayüzü  kullanılabilmektedir. PressReader günlük gazete veritabanına bağlandıktan sonra, ara yüzden sağ üst köşede yer alan dil seçeneklerinden Türkçe'yi seçmek mümkündür.

PressReader Video: http://blog.pressreader.com/business/2015/02/13/pressreader-help-videos/

Eski adıyla Library Press Display gazete ve dergi koleksiyonuna Veritabanları sayfasından yeni ismiyle PressReader başlığı altından erişebilirsiniz.