Kütüphane Film Günleri

02/12/2012 Görüntülenme Sayısı: 4796

 

Değerli Kullanıcılarımız,
 
Bu haftaki film gösterimizde, 2012 yılındaki Berlin Film Festivali'nde "En İyi Yönetmen" ödülü alan "BARBARA"'ya yer vermek istedik.
 
Yeni Alman sinemasının önemli isimlerinden Christian Petzold'a bu yıl Berlin Film Festivali'nde En İyi Yönetmen ödülü getiren Barbara, 1980 yazında Doğu Almanya'da küçük bir taşra hastanesine sürülen Barbara'nın öyküsünü anlatıyor. 
 
Sevdiği adam Batı'da yaşayan ve kendisi de göç talebinde bulunan genç kadın için bir ceza bu. Ve tabii sürekli gözetim altında tutuluyor. Dolayısıyla her adımını, sevgilisinin onu gizlice Batı'ya kaçırma planını ve bu yöndeki hazırlıkları çevresinden gizlemek durumunda.
 
Her şeye ve herkese şüpheyle yaklaşan Barbara'nın dışa kapalı yapısı, filmin de biçemini belirliyor. Petzold, evet, son derece şık ama bir o kadar da hesaplı, mesafeli, içine girilmesi vakit alan, çaba gerektiren bir film yapmış. Ve bu durum, Barbara'nın zamanla hastanesindeki hastalarıyla ve nihayetinde bir diğer doktor olan André ile kurduğu duygusal bağı aslında çok daha güçlü kılıyor. 
 
Bir kadının kendini korumaya çalışması ölçeği üzerinden, seksenlerin başı Almanya'sına ve duvarın doğusundaki rejime dair son derece de politik bir film Barbara. Ancak meramını daha ince yollardan ve kara filme yakın bir estetikle anlatıyor. Ve ortaya çok sağlam bir karakter çalışması da çıkıyor. 
 
Hepinizi 2013 yılının ilk film gösterimine bekliyoruz...
 
Yer:   Kütüphane Gösteri Merkezi
Tarih: 2 Ocak 2013 Çarşamba
Saat : 18.00
 
Filmin fragmanı için:
http://library.iyte.edu.tr/files/duyurular/barbara.wmv
 
 
Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı