Sıkça Sorulan Sorular

Aradığım Yayınları Nasıl Bulabilirim?
Tüm kütüphane hizmetleri SirsiDynix Symphony kütüphane otomasyon programı ile yürütülmektedir. Bu programı kullanarak tüm kütüphane kataloğunu tarayabilir, koleksiyonlarımıza en son eklenen yayınları görebilirsiniz. Ayrıca bu sistemle ; Tüm kullanıcılarımız web üzerinden kendi üzerlerindeki bilgi kaynaklarının süresini uzatabilir Yaptıkları katalog taramalarını kaydedip kendi e-postalarına veya başka bir e-postaya gönderebilir Kendi üzerlerindeki bilgi kaynaklarını takip edebilir Basit ve gelişmiş katalog taraması yapabilir Üzerlerindeki yayınlar cezaya girmeden önce düzenli olarak uyarı e-postası alabilir.( Enstitü tarafından verilen e-posta adreslerini kullanmanız gerekmektedir.) Kullanım dilini istedikleri anda Türkçe veya İngilizce olarak değiştirebilirler.
Arkadaşımın Kimliği ile Ödünç Kitap Alabilir miyim?
Üyeler yalnız kendi kimlik kartları ile bilgi kaynağı alabilirler. Başka bir okuyucu adına işlem yapılamaz.
Benim Kitaplarımı Arkadaşım İade Edebilir mi?
Evet.
Bilgi Kaynağı Zarar Gördü/ Kaybettim Ne Yapmalıyım?
Kütüphaneye başvurmalısınız. Bilgi Kaynağının Aynısı / Fiyatı + işlem bedeli alınır. Kitabın iade tarihi gecikmiş ise buna gecikme cezası da eklenir.
Bir Dergi Kütüphane'de var Görünüyor, Fakat Rafta Bulamıyorum?
Tüm süreli yayınları raflarda bulamayabilirsiniz, çünkü aboneliklerimizin %95 sadece elektroniktir. Bunlara, kampüs içinden veya kampüs dışından internet üzerinden ulaşabilirsiniz.
Bir materyal üzerine nasıl rezerv koyabilirim?

Tarama sonucunda, bir materyalin katalog kaydı altında yer alan cilt/kopya (volume / copy) ilişmi tıklanır. Açılan sayfada yayının ödünç alınıp-alınmadığı kontrol edilmelidir. Eğer materyal ödünç alınmış ise sayfanın en altında yer alan “Bu materyal üzerine rezerv / ayırma koy” ilişimi tıklanır. Rezerv işlemi, giriş ekranında İYTE mail adresinizi ve mail adresinizin şifresini yazıp gönder tuşuna bastığınızda tamamlanır.

Call Number (Sınıflama Numarası) Nedir?
Bilgi kaynağının raflarda yer aldığı adrestir.
Cezalar ve Ücretler

Gecikme Cezaları – Genel Kitap Koleksiyonu Her gün için 50 kuruş Gecikme Cezaları – Reserve Koleksiyonu Saatlik kullanım 2 TL Gecikme Cezaları – Multimedya Koleksiyonu 3 Günlük / 7 Günlük kullanım 2 TL Ödünç verme koşulları, cezalar ve ücretler kütüphane komisyonu tarafından belirlenir. Üzerinde gecikmiş bilgi kaynağı ya da cezası bulunan kullanıcılar, üzerlerindeki bilgi kaynaklarını iade etmeden ve gecikme cezalarını ödemeden yeni bilgi kaynağı ödünç alamazlar.

Çalışma Saatleri Nedir?

Kütüphanemiz eğitim-öğretim döneminde hafta içi 08.45 - 01.00,  hafta sonu 12.00 - 01.00 Yaz döneminde ve yarıyıl tatilinde Pazartesi - Cuma 08.45 - 17.15 saatleri arasında açık bulunmaktadır.

Dergilerin Eski Sayıları Nerededir?
Son yıla ait eski sayılar, süre yayın raflarının altında, daha eski yıllara ait sayılar ise ciltlenmiş olarak raflardadır.
Elektronik kütüphanedeki DVD çalar TV’lerden nasıl yararlanırım?
Elektronik kütüphanedeki DVD çalar TV’lerden bütün üyelerimiz serbestçe yararlanabilirler, e-kütüphanedeki salon sorumlusundan kimlik karşılığında kulaklık ve kumanda alarak rahatça yararlanabilirsiniz.
Geciktirme cezasına kütüphanenin açık olmadığı günler de dahil mi?
Kütüphanenin kapalı oldugu günler öncesinde iadesi dolan bilgi kaynakları iade edilmez ise araya kütüphanenin kapalı olduğu gün bile girmiş olsa ceza kapalı günleride kapsayacak şekilde artmaya devam eder. Onun dışında iade tarihi kütüphanenin kapalı oldu veya resmi bir tatil gününü geliyorsa sistem ceza yazmaz. Başkalarının yararlanma hakkını ihlal etmemek ve ceza ödememek için üzerinizdeki bilgi kaynaklarını lütfen zamanında iade ediniz.
Hangi Veritabanları Benimle İlgili Konuyu İçerir?
Veritabanlarının konusal içeriği, veritabanları tablosunda açıklanmıştır.
ILL Nedir?

Kütüphane koleksiyonlarında bulunmayan bilgi kaynaklarının, diğer kurumlardan, bu kurumların ödünç verme kurallarına bağlı olarak sağlanmasıdır. Kitap isteklerinin geliş süresi ortalama 2-5 gün, makale isteklerinin ise 1-10 gündür. Detaylı bilgiyi, Kütüphanemiz / Hizmetleri bölümünde bulabilirsiniz.

ISBN / ISSN Nedir?
Kitap ve süreli yayınların, kendilerine ait uluslararası tek bir numaraları vardır. Kitaplar için; ISBN (International Serial Number of Books), süreli sayınlar için; ISSN (International Serial Number of Serials).
Kablosuz(Wireless) bağlantı için IP numarası gerekiyor mu?
Kablosuz internet (wireless) bağlantısı otomatik IP’ledir. Başka herhangi bir IP numarasına gerek yoktur.
Kaç Kez Süre Uzatımı Yapabilirim?
Başkası tarafından ayırtılmamışsa 2 kez.
Kampüs Dışı (off campus) Hizmetten Nasıl Yararlanırım?

Elektronik dergi ve veritabanlarına kampüs dışından erişim (off campus) bilindiği gibi enstitümüz kütüphanesinin abone olduğu süreli yayınların elektronik versiyonlarına ve lisanslı veritabanlarına erişim firmalar ile yapılan lisans anlaşmaları gereği erişim sadece IP adresi kontrollü sağlanmaktadır. Çalışma saatleri dışında ve tatil günlerinde bu servislere kampüs dışından ticari internet servis sağlayıcıları üstünden erişebilmeniz için aşağıdaki EzProxy linkine tıklayınız.

(EzProxy) Veritabanlarına erişebilmek için tıklayınız.

Yukarıdaki bağlantıya tıklayarak, karşınıza gelen ekranda "Enstitüsü e-mail adresiniz" ve "şifrenizi" girerek veritabanlarına kolayca ulaşabilirsiniz.

Linux tabanlı bir işletim sisteminde Adobe Digital Editions'ın kurulumu ile ilgili bilgilere ulaşmak için tıklayınız.

Veritabanı servisleri ve elektronik dergilere erişim ile ilgili sorunlarınızı lütfen library@iyte.edu.tr e-posta adresine iletiniz ya da 7506330 numaralı telefonları arayınız.

Kampüs dışından kütüphane kataloğuna erişebilir miyim?
Anasayfada yer alan “Kütüphane Kataloğu” nu kullanarak veya http://catalog.iyte.edu.tr/ adresinden kütüphane kataloğunu tarayabilirsiniz.
Katalog taramasını nasıl yapabilirim?

Kütüphanemizle ilgili katalog taramalarınızı kütüphane web sayfasından KÜTÜPHANE KATALOĞU veya http://catalog.iyte.edu.tr/ adresinden yapabilirsiniz. Kütüphane koleksiyonu yazar, kitap adı, konu, seri adı, vb. kriterlerden taranabilmektedir. Taramalar çok spesifik konulardan, İngilizce konu başlıklarının birleştirilmesiyle veya bir LC Sınıflama Numarası ile de yapılabilmektedir.

Önce aranılan materyal bilgisayar terminallerinden taranır. Aranılan materyalin hangi kütüphane koleksiyonunda olduğuna bakılabilir, materyal eğer koleksiyonda ise, rafa gitmeden ödünç alınıp alınmadığı kontrol edilebilir. Eğer materyal ödünç alındıysa, bilgisayarda iade tarihi ve üzerinde başka kullanıcı tarafından konulmuş "rezerve" (ayırma) notu olup, olmadığı görülebilir. Okuyucu kendi adına da materyali ayırabilir. Raflara gitmeden, tasnif numarası not edilmelidir.

Kitaplar Raflara Nasıl Bir Düzen İçinde Diziliyor?

Amerikan Kongre Kütüphanesi Sınıflama Sistemi (LC)uygulanmaktadır. Açık raf esasına göre konusal olarak düzenlenmiştir.

Yer numarasını oluşturan ilk harf ana konuyu belirler. Yanına gelen diğer harf, buna bağlı bir alt grubu belirler. Daha sonraki numerik grup, ana konuya bağlı üçüncül alt grubu belirler

Bunu takip eden grup yazar soyadına göre oluşturulur. Son bölüm ise kitabın basım yılını belirler.

Örneğin: William J. Mitchell / Me++, 2003  
TK 5101 M555 2003

Koleksiyon Rakamlarımız ( 2013 itibariyle)

Kitap : 46.381
E Kitap : 281.561
Veritabanı : 83
Elektronik Dergi : 32.098
Ciltli Dergi: 8338
Basılı Dergi : 119
DVD-VCD Film ve Belgesel : 5116

Koleksiyona Yeni Eklenen Bilgi Kaynaklarını Nasıl İzleyebilirim?

Yeni gelen bütün bilgi kaynaklarını http://library.iyte.edu.tr adresinden Duyurular / Yeni Abonelikler kısmından takip edebilirsiniz.

Kütüphane Hizmetlerinden Nasıl Yararlanabilirim?
Kütüphane Kullanıcıları; İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü Akademik-İdari Personeli, Öğrencileri ve dışarıdan gelen araştırmacılardan oluşmaktadır.
 
Kütüphane hizmetlerinden yararlanmak için üyelik şartı aranmaz. İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü Akademik-İdari Personeli, Öğrencileri doğal üye olarak kabul edilirler. Ödünç Alma Hizmetlerinden yararlanabilmek için Enstitümüz kimlik kartları ile kütüphanemiz Ödünç Verme Birimine başvurulması gerekmektedir. Üyelerimiz Ödünç Verme Biriminde sunulan hizmetler için (Ödünç Alma, Kitap İadesi, Süre Uzatma, Rezervasyon, v.b.) Enstitü kimlik kartını yanında bulundurmalıdır. Kütüphane otomasyon programı üzerinden herhangi bir yayına rezerv koyabilirler veya üzerlerindeki yayınların uzatma işlemlerini yapabilirler.
Kütüphane kullanım kurallarını nereden öğrenebilirim?
İYTE Kütüphanesinin kullanım kurallarına kütüphane web sayfasından Kütüphanemiz / Kütüphane Yönergesini tıklayarak adresinden ulaşabilirsiniz.
Kütüphane veritabanlarına nasıl ulaşırım?

Kütüphane veritabanlarına kütüphanenin web sitesinden ulaşabilirsiniz.. Ayrıca IYTExplore'a tıklayarak tüm veritabanlarını ve kütüphane kataloğunu aynı anda tarayabilirsiniz.

İlgili olarak kampüs-dışı hizmetten nasıl yaralanırım? konusuna da bakabilirsiniz.

Kütüphane’ de Bilgisayarımı ve Çantamı Bırakabilir miyim?
Evet. Kimlik karşılığı anahtar alarak girişteki dolapları kullanabilirsiniz.
Kütüphane’ de Unuttuğum Eşyamı Nereye Sormam Gerekir?
Bulunan eşyalar güvenliğe teslim edilir. Güvenlik Birimi'nden araştırabilirsiniz.
Kütüphanede E-Kitaplar Var Mı?
2006-2007 Öğretim yılında abone olunan iki yeni elektronik kitap veritabanı ile 30 000 civarında e-kitap erişime açılmıştır.
Kütüphanede fotokopi çekebileceğim ve çıktı alabileceğim bir yer var mı?
Evet kütüphanede renkli, siyah beyaz fotokopi çekilebilen, tarayıcı, cd, dvd kopyalama işlemi yapılabilen, çıktı alınabilen ve kırtasiye malzemesi satılan bir “Fotokopi Merkezi” zemin kat E blok’ta bulunmaktadır.
Kütüphanede Internet’ten faydalanabileceğim bir yer var mı?
Kütüphanemiz giriş (zemin) katında bulunan elektronik kütüphane salonumuzdaki bilgisayar laboratuvarımızdan çalışma saatlerimiz dahilinde sınırsızca yaralanabilirsiniz ayrıca taşınabilir bilgisayarlarınızla kütüphane binasının her bölgesinde kablosuz internet bağlantısıyla internete bağlanabilirsiniz.
Kütüphanede part time çalışmak istiyorum ne yapmalıyım?
Kütüphanede part time çalışmak isteyen öğrenciler detaylı bir “cv” (özgeçmiş) örneği hazırlayarak başvuruda bulunabilirler. Detaylı bilgi için Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanı Gültekin GÜRDAL (gultekingurdal@iyte.edu.tr) veya kütüphane personeli Şükrü Merter İDİN (sukruidin@iyte.edu.tr) başvurabilirler.
Kütüphaneye bağışta bulunabilir miyim, nasıl?
Kütüphaneye bağışta bulunmanız mümkün. Bağışta bulunmak isteyenler için Teknik hizmetler sorumlusu Aysel GÜMÜŞ ayselgumus@iyte.edu.tr(dahili:6339) ile irtibata geçebilirler.
Linux tabanlı bir işletim sisteminde Adobe Digital Editions'ı nasıl kurabilirim?

Adobe Digital Editions'ın çalışması için linux işletim sisteminde wine programının kurulu olması gereklidir. Yaygın olarak kullanılan ubuntu işletim sistemi için aşağıdaki adımlar takip edilmelidir. Diğer linux işletim sistemleri için sadece wine program kurulum adımları değişecektir.

1-)komut satırında (terminalde) aşağıdaki komut çalıştırılarak wine programı kurulur

:~ sudo apt-get install wine

bu komut çalıştırılınca sistemin yönetici şifresi  girilir ve kurulum başlar ekranda size soru sorulursa Y tuşuna basarak yani yes diyerek devam edin.

(Eğer linux işletim sisteminiz (Fedora Centos Redhat) yum paket yöneticisine sahipse aşağıdaki komut çalıştırılmalıdır.

:~ yum install wine )

Eğer komut satırında kurulum gerçekleştirilemezse Ubuntu Software Center dan wine programı bulunarak install tıklanır ve kurulum gerçekleşir.

2-)http://kb2.adobe.com/cps/403/kb403051/attachments/setup.exe adresinde Adobe Digital Editions kurulum dosyası indirilir.

3-)Komut satırında (terminal) setup.exe nereye indirilmişse o dizine geçilir örneğin

:~ cd /home/kullaniciadi/Downloads

4-)Daha sonra komut satırında

:~ wine setup.exe

komutu çalıştırılarak aynı windows işletim sistemindeki gibi grafik arayüzden ileri ileri (next-next) denilerek Adobe Digital Editions kurulumu gerçekleştirilir.

5-)Daha sonra bilgisayarınızın yetkilendirmesi (authentication) için Adobe ID niz ile giriş yapılır. Eğer Adobe ID niz yok ise

https://www.adobe.com/cfusion/membership/index.cfm?nl=1&nf=1

Adobe ID hesabı oluşturulur. cihaz yetkilendirildikten sonra artık e-kitapları sanal olarak ödünç alabilirsiniz.

6-)İYTE kütüphanesinin Adobe Digital Editions destekli veritabanlarından örneğin ebrary den indireceğiniz bir kitabı programınıza aktarabilirsiniz (Ebraryden kitap indirebilmeniz için ücretsiz olarak kullanıcı oluşturmalısınız ve oluşturduğunuz hesap ile giriş yapmalısınız). ebrary sitesinden istediğiniz kitabın Adobe Digital Editions versiyonu olan .acsm dosyasını indirin.

7-).acsm dosyasını sağ tıklayarak "open with other application" "başka uygulama ile aç" seçilerek "wine windows program loader" seçilir. Eğer bir aksilik çıkmaz ise kitabınız indirilecektir ve 14 gün sonunda erişimi bitecektir.

Multimedya odalarını nasıl kullanabilirim?
Multi medya odaları en az 3 kişilik gruplara açılır, multi medya odalarını kullanmak isteyen üyeler daha önceden isim yazdırarak rezerv yapmak zorundadır. Multimedya odalarını kullanmak isteyen üyeler ödünç verme biriminde bulunan kütüphane personeline başvurabilir.
Neler Multimedya Kapsamına Girer?
DVD, VCD ve video kaset, ses kaseti formatında olup herhangi bir kitap süreli yayın eki olmayan yayınlar (film, müzik, e-kitap, bilgisayar programları, belgeseller vb.)
Neler Referans (Danışma) Kaynağı Kapsamına Girer?
Ansiklopedi, biyografi, harita, elkitabı türünde başvuru amaçlı kaynaklardır. Bunlar Kütüphane içi kullanımla sınırlıdır.
Rezerv koyduğum materyallerin gelip – gelmediğini nasıl öğrenebilirim?
Rezerv ettiğiniz materyallerin iadesi yapıldığı anda sistem tarafından size e-postayla bildirilecektir. Materyalleriniz, size gelen e-posta tarihinden itibaren 5 gün süreyle bekletilir.
Süre Uzatma İşlemi İçin Bilgi Kaynağını Kütüphane'ye Getirmem Gerekiyor mu?
Başkası tarafından ayırtılmamış ise getirmeye gerek yoktur. Anasayfadaki "Kullanıcı İşlemleri" bölümünden giriş yaparak uzatma işlemini yapabilirsiniz.
Süreli Yayınları Ödünç Alabilir miyim?
Güncel dergi sayıları ve eski yıllara ait ciltler ödünç alınamaz.
Uzatma işlemi nasıl yapılır?

İnternet üzerinden uzatma işlemi yapmak, üzerinizdeki yayınları görmek için anasayfadaki "Kullanıcı İşlemleri" kısmından uzatma işlemi yapabilirsiniz. İYTE mail adresiniz ve mailinizin şifresi ile kullanıcı işlemlerine giriş yapabilirsiniz.

Veritabanları Ne İşe Yarar?
Veritabanları, içinde bilimsel çalışmaların yeraldığı veri havuzlarıdır. Arayüz özelliklerine bağlı olarak çeşitli taramalar yapmak mümkündür. 2009 yılında 60 civarında veritabanına erişim imkânımız vardır. Denemeye açılan veritabanları ile bu sayı dönem dönem artmaktadır. Kütüphanemiz dünya standartlarında zengin bir veritabanı koleksiyonunu kullanıma sunmaktadır. Kütüphane web sitesinde Veritabanları altından erişebilirsiniz.
Veritabanlarına Yurtlardan Ulaşabilir miyim?
Veritabanlarına kampüs içi her ortamdan ve dolayısıyla yurtlardan, direk olarak ulaşabilirsiniz.