Yararlanma Koşulları

Kütüphane Kullanıcıları; İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü Akademik-İdari Personeli, Öğrencileri ve dışarıdan gelen araştırmacılardan oluşmaktadır.

ÖDÜNÇ VERME KOŞULLARI

Kütüphane hizmetlerinden yararlanmak için üyelik aranmaz. İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü Akademik-İdari Personeli, Öğrencileri doğal üye olarak kabul edilirler. Ödünç Alma Hizmetelerinden yararlanabilmek için Enstitümüz kimlik kartları ile kütüphanemiz Ödünç Verme Birimine başvurmak gerekmektedir. Üyelerimiz Ödünç Verme Biriminde sunulan hizmetler için (Ödünç Alma, Kitap İadesi, Süre Uzatma, Rezervasyon, v.b.) Enstitü kimlik kartını yanında bulundurmalıdır. Üyeler yalnız kendi kimlik kartları ile bilgi kaynağı alabilirler. Başka bir okuyucu adına işlem yapılmaz. Kütüphane otomasyon programı üzerinden herhangi bir yayına rezerv koyabilirler veya üzerlerindeki yayınların uzatma işlemlerini yapabilirler.(Ayrıca bkz: Kütüphane Yönergesi)

30 Gün 10 Kitap
3 Gün 3 Multimedia – General (Film vb.)
7 Gün 3 Multimedia – Belgesel
90 Gün 2 Dönemlik Kitap
2 Saat 1 Reserve Kitap
30 Gün 5 Kitap
3 Gün 3 Multimedia – General (Film vb.)
7 Gün 3 Multimedia – Belgesel
15 Gün 6 Kitap
2 Gün 2 Multimedia – General (Film vb.)
7 Gün 2 Multimedia – Belgesel
2 Saat 1 Reserve Kitap
1 Gün Kulaklık
3 Saat Çalışma Odası, Dolap Anahtarı, TV Kumandası, Kutulu Oyun
7 Gün E-kitap okuyucu, GO&Satranç
21 Gün 8 Kitap
3 Gün 2 Multimedia – General (Film vb.)
7 Gün 2 Multimedia – Belgesel
2 Saat 1 Reserve Kitap
1 Gün Kulaklık
3 Saat Çalışma Odası, Dolap Anahtarı, TV Kumandası, Kutulu Oyun
7 Gün E-kitap okuyucu, GO & Satranç

Kütüphanemizde bulunan çalışma odalarının efektif bir şekilde kullanılabilmesi için;

Grup Çalışma Odalarının ödünç verilmesi için; talebin 4 kişi ve üzeri olması

Multimedya Odalarının ödünç verilmesi için ise bu sayının 3 kişi ve üzeri olması öngörülmüştür.  

DIŞ KULLANICI ÜYELİKLERİ

Kütüphane hizmetlerinden yararlanmak için üyelik aranır. Sanayi Kuruluşları, İYTE mezunları ve İYTE Teknoloji Geliştirme Bölgesi Şirketleri kütüphanemizden kendilerine verilecek olan Kütüphane Kartı’nı kullanarak tüm kütüphane olanaklarından (elektronik kaynaklar, süreli yayınlar, multimedya olanakları, kablosuz internet vb.) kütüphane içerisinde yararlanabilir. Üyelik anlaşmasına bağlı olarak kütüphane olanaklarından paketler doğrultusunda yararlanabilirler.
(bkz. Dış kullanıcı yönergesi ve Yararlanma dokümanı)

Bireysel dış kullanıcılar Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığına kişisel olarak üyelik başvurusunda bulunurlar ve üyelikleri olumlu bulunanlar herhangi bir ücret ödemeksizin kütüphane olanaklarını yerinde kullanmaya başlayabilirler. Başvuru için dilekçe, kimlik fotokopisi ve 1 adet fotoğraf gerekmektedir.

Üyelik başvurusu uygun görülen kurumlar, üyelik aidatı 750 TL ödedikten sonra, 1 yıl süre ile hizmet ve olanaklardan yararlanabilirler.

15 Gün

3 Kitap

2 Gün

1 Multimedia – Genel (Film vs.)

7 Gün

1 Multimedia – Belgesel

 

Üyelik başvurusu uygun görülen kurumlar, üyelik aidatı 1-10 çalışanı olan şirketler 250 TL, 10’dan daha fazla çalışanı olan şirketler için 500 TL ödedikten sonra, 1 yıl süre ile hizmet ve olanaklardan yararlanabilirler.

15 Gün

3 Kitap

2 Gün

1 Multimedia – Genel (Film vs.)

7 Gün

1 Multimedia – Belgesel

 

İYTE mezunları doğal bireysel üyedirler ve tüm kütüphane olanaklarından (elektronik kaynaklar, süreli yayınlar, multimedya olanakları, kablosuz internet vb.) kütüphane içerisinde yararlanabilir. Ödünç verme hizmetinden faydalanabilmesi için 250 TL depozit ödemesi gerekmektedir. 

15 Gün

2 Kitap

2 Gün

1 Multimedia – Genel (Film vs.)

7 Gün

1 Multimedia – Belgesel

 

Üyelik aidatı  ve depozit ücreti İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü Başkanlığı hesap adıyla aşağıdaki hesap numarasına yatırılabilir.

Halkbank Urla Şubesi (şube kodu: 713) 06000007
IBAN: TR41 0001 2009 7130 0006 0000 0

CEZALAR VE ÜCRETLER

Saatlik kullanım3 TL (Her Saat İçin)
Dolap Anahtarı-saatlik5 TL
Bireysel Çalışma Odası Anahtarı-saatlik10 TL
Grup Çalışma Odası Anahtarı-saatlik30 TL
TV Kumandası-saatlik5 TL
Kutulu Oyun- saatlik5 TL
e-kitap okuyucu- günlük5 TL
GO & Satranç- günlük                       5 TL

Ödünç verme koşulları, cezalar ve ücretler kütüphane komisyonu tarafından belirlenir.

Üzerinde gecikmiş kitap ya da cezası bulunan kullanıcılar, kitapları iade etmeden ve gecikme cezalarını ödemeden yeni kitap ödünç alamazlar.

Kütüphaneden ödünç alınıp süresinde iade edilmeyen materyaller için uygulanan cezaların ödeme işlemleri ödünç verme bankosundan nakit ya da online olarak havale/EFT ile yapılabilmektedir.

Online Ödeme

Ödemenin açıklama kısmına “kütüphane ceza ödeme” işlemi olduğu belirtilerek TC kimlik no, isim ve soyad yazılıp aşağıdaki IBAN numarasına ödeme yapılabilir. Ödeme yapıldıktan sonra ödeme dekontunun library@iyte.edu.tr mail adresine gönderilmesi gerekmektedir.

İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü Başkanlığı

Halkbank Urla Şubesi

IBAN: TR41 0001 2009 7130 0006 0000 07

Danışma Kaynakları (Sözlükler, Ansiklopediler, Handbooklar, v.b.), Tezler, Süreli Yayınlar dışındaki tüm materyaller belirlenen kurallar çerçevesinde ödünç alınabilir. Ödünç alınamayan materyaller için ücretli fotokopi hizmeti verilmektedir.